Menu Style

Cpanel

Mistrovské závody

Další letošní ultra MČR odběhnuto v Lošticích

3V sobotu 13.5 se ultraběžci postavili na start Mistrovství republiky v ultratrailu, které bylo součástí již 5. ročníku závodu Borák. Borák se koná v Lošticích, které jsou všeobecně známé jako místo, kde se vyrábí Olomoucké tvarůžky. Také proto je jeden kulatý tvarůžek i součástí loga závodu a běžci vždy dostávají jako dárek i cenu nějaké vzorky na ochutnání. V kategorii žen získala titul Kateřina Kašparová ve výborném čase 7:43:27, když navíc běžela svůj první ultramaraton. Dámy na druhém a třetím místě doběhly v poměrně krátkém intervalu, když je od sebe dělilo pouhých 8 minut. Virtuální cílovou pásku protnula na 2. místě vítězka z roku 2015 Lenka Horáková v čase 9:18:00. Za ní doběhla stále skvělá veteránka Alena Žákovská v čase 9:26:33.

Mezi muži na prvních třech místech bylo o trochu více napětí a změn na trati v průběhu závodu. V prvních kolech se ustálilo pořadí Orálek – Vondrák – Velička, které se postupně měnilo. Napřed Velička předběhl Vondráka a v pátém kole lehce předběhl i dosud vedoucího Orálka, kterému poněkud došla energie. Již druhou letošní zlatou medaili s MČR si takto odvezl Ondřej Velička za čas 6:39:08. Na druhém místě finišoval Daniel Orálek s časem 6:52:33 a svou první mistrovskou medaili si odvezl Zbyněk Vondrák za čas 7:12:54.

MČR na 100 km pro Horákovou a Veličku

IMG 4127Tituly mistrů České republiky na 100km pro rok 2017 získali pro výborných výkonech Lenka Horáková při své první stovce v čase 8:42:22 a Ondřej Velička, který získal titul po loňském 3. místě v čase 7:25:22. Mistrovství republiky na 100 km se ve Štruncových sadech konalo již po 7 a to v stále v režii Vlasty Šroubka a jeho týmu. O chvilku opožděný start se konal při jasné obloze a teplotě blízké nule. Ta se ovšem velmi rychle měnila směrem vzhůru a většina závodu potom probíhala za dost teplého počasí na konec března. Začátek závodu mužů na začátku ovládl velmi rychlým tempem Jan Ďuk následovaný Zbyňkem Vondrákem a Daniel Orálkem.

MS 100 km 2016 - Los Alcazares

IMG 2981Letošním posledním mistrovstvým světa bude MS na 100 km, které se 27.11.2016 koná ve Španělském Los Alcazares. Start závodu bude v neděli v 7:00 a poběží se 10 kol na 10 km okruhu. Na trati má být nulové převýšení. V rámci MS se také běží Mistrovství Evropy a Mistrovství světa veteránů (WMA) v ultramaratonu. Podle startovní listiny bude v závodě mužů skvělá konkurence. Poprvé se totiž na startu objeví nejlepší letošní závodníci z Jihoafrického závodu Comrades a to včetně loňské a letošní vítěze. Konkurovat jim jistě budou vynikající běžci z Evropy a USA mezi kterými najdete i jména loňského mistra světa Jonase Buuda, několikanásobného mistra světa Giorga Calcaterru nebo loňského stříbrného medailustu Španěla Cuevase. V ženské startovce mezi lze hledat favoritky mezi jmény jako Britka Joasie Zakrzewská, nebo Američanky Camille Herronová a Sarah Bardová.

Celkem povedené MS - 100 km Los Alcazares

IMG 1043Letošní poslední MS v ultramaratonu bylo právě to stokilometrové a úspěšně ukončilo dlouhou ultra sezónu. V tomto roce se všechny mistrovské závody sešly na podzim během necelých 6 týdnů. Začal to na ME 24 hodin ve Francouzkém Albi, pokračovalo na MS v ultratrailu v Portugalském Geres, aby hned následovalo MS na 50 km v Doha. Finále v podobě MS na 100 km, právě v neděli 27.11 proběhlo ve Španělském Los Alcazares na pobřeží u Středozemního moře.

MS 50 km: Pastorové nevydržely síly až do konce

img 9448Na MS 50 km, které se v pátek konalo v Katarském Doha, startovala naše jediná zástupkyně Petra Pastorová, které s nominačním časem 3:30:37 patřila k favoritkám závodu. V první polovině závod se pohybovala na medailových pozicích a mezičasy ukazovaly na překonání osobního rekordu. Bohužel v druhé půlce podlehla teplému počasí a nasazenému tempu a nakonec doběhla na 12. místě v čase 3:39:49. Závod žen vyhrála Keňská běžkyně Risper Kimaiyová v čase 3:22:42 a za ní doběhl Německá reprezentantka Nele Alder-Baersová za 3:25:53 těsně následovaná Britkou Amy Clementsovou v čase 3:26:17. V závodě mužů zopakoval loňské vítězství Anthony Migliozzi (USA) v čase 2:55:02. Druhé místo obsadil Tyler Adrews (USA) 2:56:04 těsně před Collenem Macazou (ZIM), který doběhl za 2:56:58.

Přestože se běželo až po setmění, tak byly výkony ovlivněny vyšší teplotou kolem 26°C, která pro běžce, se severnějších států je už v tomto období velmi nepříjmemná.