ČAU - Česká asociace ultramaratonců

Ultramaraton je více než maraton

Font Size

SCREEN

Layout

Menu Style

Cpanel


Jubilejní 40. Rennsteiglauf opět rekordní

rsl 2012 001Report Jiřího Bezrouka, který se zúčastnil 40. ročníku běhu  Rennsteiglauf v Německu a umístil se na 82. místě celkově a 8. místě v kategorii 50 let s časem 6:36:46

Rennsteiglauf  www.rennsteiglauf.de je název kultovního, zřejmě nejmasovějšího, přírodou vedeného dálkového běhu v Evropě.

Přívlastek kultovní je na místě, tento ultramaratónský, maratónský a půlmaratónský běh vznikl a dodneška je pořádán na území bývalého DDR. Téměř všechny komentáře letošního jubilejního ročníku srovnávají historické události v období jeho vzniku s dnešní situací a to co se nezměnilo, to je prestiž získaná absolvováním Rennsteiglaufu, která dosahovala u účastníků vrcholu před 40 lety stejně jako dnes a to nejen u atletů – běžců, ale i u všech ostatních finisherů.rsl 2012 schmiedelfeld 002

Přívlastek nejmasovější je podložen letošní rekordní aktivní účastí více než 16.000 účastníků, přičemž Supermaratón v délce 73 km absolvovalo 2.499 startujících, maratón 3.422 startujících a půlmaratón 6.048 startujících, zbytek absolvoval kratší běhy včetně Nordic walking distance.

Přívlastek přírodou vedený vyjadřuje vedení  95% trasy Supermaratónu po nezpevněných lesních a lučních cestách z Eisenachu (200 m nad mořem) po hřebenu Thüringerského lesa, přípomínajícího naši Vysočinu, s nadmořskou výškou kolísající mezi 700 a 900 metry nad mořem, přes známé středisko zimních sportů Oberhof, do cílového městečka Schmiedefeldu, které  se jednou v roce stává  místem, hostícím 35.000 příchozích návštěvníků představujících finišující startující, jejich doprovod, a organizátory.

Vskutku náročný ultramaratón, zajištěný profesionální m a dlouhodobými zkušenostmi prověřeným know how organizátorů logicky každoročně přitahuje pozornost neustále rostoucího počtu starujících a to se projevuje v pozitivním hodnocení této akce. Běžecký server marathon4you.de vyhodnotil Rennsteiglauf jako třetí nejoblíbenější maratón roku 2011, současně jako nejlepší cross maratón roku 2011 a jako nejlepší ultramaratón roku 2011.

Nejen rekorní masová účast startujících, ale i výkon vítěze supermaratónské trasy Christiana Seilera podtrhl letošní rekordní jubilejní ročník. Po třech předchozích vítězstvích na půlmaratónu a dalších třech vítezstvích na maratónské trase se poprvé zúčastnil Supermaratónu a zvítězil v rekordním čase 5:10:20 h, čímž o 5 minut překonal dosud nejlepší výkon.

rsl 2012 medaileLetošní ročník byl poznamenán prudkou změnou počasí den před termínem závodu, s následným ochlazením o 15°C a celonočním deštěm před startem. Během ultramaratónu již nepršelo, teplota na startu a v cíli se pohybovala okolo 10°C, v nejvýše položených místech však klesala k 5°C. Přes vytrvalý déšť před závodem nebyl povrch trasy blátivý a rozmáčený, tvrdý a kamenitý povrch stačil přívaly vody odvést mimo trasu.

Pořadatelé připravili pro 16.000 startujících celkem 32 hojně zásobených občerstvovaček, na kterých bylo k dispozici mimo jiné 13 tis. jablek, 17 tis. banánů a 32 tis. l nápojů. Četnost, kvalita, množství a sortiment občerstvení byl zřetelně nadstandardní.

Nejen kvalita občerstvovacích stanic, profesionální um pořadatelů a zařazení běhu do Evropského poháru ultramaratónů www.europacup-ultramarathon.eu , ale především trasa samotná a prožití kultovní atmosféry vskutku vyjímečného ultramaratónu jsou tou nejlepší pobídkou k účasti na příštím 41. ročníku Guts Muths-Rennsteiglauf ultramaratónu., který se koná 25.května 2013. Již dnes mají pořadatelé více než 600 přihlášek.

Podrobnější informace včetně fotodokumentace budou prezentovány dne 1.7.2012 po první etapě Moravského Ultramaratónu v Lomnici.

Jiří Bezrouk

Poslední komentáře

 • MS 100 km 2016 - Los Alcazares

  • Сенкс. Интересно, и вообще полезный у Вас блог ...

   Číst dále...

 • MS v Ultratrailu 2016

  • 4. míslo v ženských týmech - velká gratulace :lol ...

   Číst dále...

 • Nominační kritéria pro rok 2018

Jste zde: Home Závody mimo ČAU Jubilejní 40. Rennsteiglauf opět rekordní