Brdská stezka 2013

img 9968V Mníšku pod Brdy se konal druhý závod Ultracupu, který byl zároveň součástí seriálu Europacup a také mistrovstvím ČR veteránů v ultramaratonu.

Trať závodu vede po hřebenech Brd, kde ještě minulý týden bylo dost sněhu, aby se v některých úsecích vyplatily běžky. Naštěstí oteplení v minulém týdnu odstranilo všechen sníh až nepatrné zbytky v okolí nejvyšších míst. Samozřejmě, že v těch částech trati, které nebyly zpevněné se vyskytovalo bláto a kaluže, nicméně charakter trati dovoloval použít silniční boty.

Na startu závodu v 8 hodin stálo 106 běžců, kteří se vydali na náročný závod do krásného prostředí Brdských lesů. Teplota se pohybovala od 7°C do 11°C a foukal poměrně silný vítr. Po vyběhnutí ze stadionu se od zbytku startovního pole odpoutala trojice běžců ve které byli dva Čeští závodníci – Radek Brunner a Daniel Orálek a jeden Německý – Carsten  … . Jako první z trojice odpadl ve stoupání na 18 km Radek Brunner a na 33 km potom odpadl i Orálek a Carsten si nikým neohrožován doběhl pro své první vítězství v tomto závodě v čase 3:17:59. Na druhém místě dokončil Orálek v čase 3:21:29, který je téměř  o čtyři minuty horší loňského výkonu. Brunner si své třetí místo pohlídal s dostatečným náskokem v čase 3:33:08 před Pavlem Sedlákem, který letos již absolvoval svůj 12 závod o délce maratonu nebo ultramaratonu. 6 minut za Sedlákem finišoval Vlastimil Šroubek z Plzně a kousek za ním triatlonista a začínající ultramaratonec Martin Both. V celkovém pořadí Ultracup vede Orálek před Brunnerem a Sedlákem.

V ženách byla o pořadí rozhodnuto relativně brzy po startu závodu. Celkovou vítězkou se stala Maďarská běžkyně Ildoko Wermescher. Mezi Českými závodnicemi to byla Alena Cermanová v čase 4:30:19. Další v pořadí byla Soňa Rybáčková a Hana Breburdová. Do čela bodování Ultracupu se dostala Lenka Bayerová, která absolvovala i závod v Plzni.

Pořadatelé v čele s Josefem Kreisou odvedli výbornou práci a umožnili závodníkům si naplno užít tohoto pěkného závodu. Jedinou drobnou vadou na kráse bylo mírně opožděné vyhlášení , kde se objevily malé nesrovnalosti hlavně při vyhlašování veteránského mistrovství. Ty byly ovšem vyřešeny dříve než se běžci rozprchli směrem ke svým domovům.