MS 100 km 2015 - vydařená oslava 40.

IMG 2984Pořadatelé Run Winschoten, Holandského závodu na 100 kilometrů si ke svým 40. nadělili Mistrovství světa a Evropy. Protože nejsou žádní začátečníci, tak organizace závodu probíhala jako vždy na jedničku. Česká výprava tentokrát měla 5 závodníků v mužské kategorii a 3 v ženské. Počasí letos vyšlo téměř ideálně, když na startu bylo asi 14°C a denní maximum asi 20°C. Vítr sice roztáčel větrný mlýn na trase do slušných otáček, ale na trati v ulicích to nebylo zas tolik znát.

Nejlépe se s nástrahami 100 km závodu vypořádal Orálek, který po nadějném úvodu ztratil mezi 60-90 kilometrem šanci na lepší čas. Výsledek 7:25:48 je spíše průměrný a v letošní nesmírně kvalitní konkurenci stačil na 44. místo na MS, 33. místo na ME a 3. místo ve WMA M45. Druhý z Čechů překvapivě doběhl Ondra Velička v kvalitním osobním rekordu 7:37:47, který dokázal v průběhu celého závodu udržovat velmi rovnoměrné tempo. Jeho výkon mu zajistil 58. místo na MS a 44. Na ME. Radek Brunner, který se potýkal celý závod s únavou, doběhl v čase 7:41:07 o jedno místo za Ondrou. Pavlovi Sedlákovi a Jardovi Bohdalovi letošní závod příliš nevyšel a doběhli na 88. respektive 91. místě v časech 8:35:03 a 8:52:02. Mezi ženami nejlépe doběhla Markéta Gruberová také ve svém osobním rekordu 9:09:20 na 37. místě v MS a 27. místě v ME. Tereza Gecová dokázala časem 9:37:44 vylepšit své osobní maximum z loňského mistrovství republiky o 20 minut a v celkovém pořadí jí patří 42. pozice. Martina Němečková, která celý závod bojovala se zdravotními problémy, byla pořadatelem stažena z trati před náběhem do posledního kola kvůli limitu závodu, který je stanoven na 12 hodin.

IMG 3098Absolutním vítězem se po čtyřech druhých místech, letos stal Jonas Buud ze Švédska, který vyhrál vynikajícím časem 6:22:44, který je v historických tabulkách na 6. pozici. Druhé místo si také v osobním rekordu 6:35:49 vybojoval Španěl Asier Cuevas a třetí doběhl několikanásobný mistr světa Giorgo Calcatera v čase 6:36:49. Úroveň ženského závodu byla letos podtržena vynikajícím časem vítězky Camile Heronové 7:08:35, který je čtvrtým výkonem všech dob. Za ní doběhla Švédka Kasja Bergová, která druhé místo na MS a Evropské prvenství oslavila spolu se svými 9 měsíčními dvojčaty. Třetí doběhla Chorvatka Maria Vrajičová, která si také doběhla pro osobní rekord v hodnotě 7:27:11. O mimořádné kvalitě letošní mistrovství svědčí také to, že pod 7 hodin se dostalo prvních 22 mužů a pod 8 hodin 16 žen.

Kromě České oficiální výpravy zde startovalo dalších 5 běžců na 100 km a jedna žena na padesátce. Mezi nimi si nejlépe vedl při své první stovce Petr Škrabánek  102. místo s časem 8:36:30. Kousek za ním na 107. místě potom doběhl svou první stovku Jiří Bezrouk za 8:44:09. Další kvalitní výkony odvedli 122. Zbyněk Vondrák za 9:08:00 a Jan Stoszek 127. za 9:22:48. Posledním z Čechů, kteří dokázali pokořit 100 km, byl Libor Svozil za 11:43:26. Na 50 km zaběhla Lenka Wágnerová 5:41:40.

V soutěži družstev muži dosáhli na solidní 13. místo na MS a 10. místo v rámci ME.

Nevelké Holadnské město Winschoten oslavilo 40. výročí svého závodu více než důstojně bezchybnou organizací světového šampionátu. Myslím, že běžci, kteří zažili úžasnou atmosféru tohoto závodu, se sem určitě chtějí vrátit.