MS 24 hodin Turín 2015 – výsledky

Turin 24 hod. MS 010Italský Turín byl ve dnech 11. – 12. dubna hostitelem MS a ME na 24 hodin. Závod byl odstartován na stadionu, který nese jméno po Primu Nebiolovi, známém prezidentovi IAAF. Mimochodem za jeho prezidentování se zmizelo z názvu slovo „Amateur“. Nicméně samotný závod na 24 hodin už pod hlavičku IAAF nepatří na rozdíl třeba od MS na 100 km.

Na startu mistrovské závodu stálo 302 běžců ze 40 zemí a z toho bylo 9 z České republiky. Podmínky pro závod nebyly pro naše závodníky rozhodně snadné, protože přes den hřálo silné Italské slunce a běžci při přípravě v Česku zažili především chladné počasí. S nástrahami nejdelší trati, na které se běhá mistrovství světa a Evropy se nejlépe vypořádal Radek Brunner ve svém vynikajícím novém osobním maximuTurin 24 hod. MS 108 239,650 km oficiálně, kdy ho pořadatelé pravděpodobně obrali o jedno kolo. Jeho neoficiální výkon je přes 241 km a snad ho pořadatel po protestu dodatečně uzná. Radek byl klasifikován na 25. místě na světě a na 17. místě na mistrovství Evropy. Výkonem 216,964 km se na 54. místě umístil Pavel Hokeš a o kilometr za ním s výkonem 215,701 km se na 58. místě umístil Jarda Bohdal. Pavel Hokeš si vylepšil svůj osobák o skvělých 15 km. Dalším našim závodníkům se už bohužel, tak dobře nedařilo a zůstali za svými očekáváními.
Z našich žen nejlépe uspěla Markéta Gruberová na 48. místě s výkonem 193,918 km, kdy zaostala 7 km za osobákem. Osobní rekord si ovšem vylepšila Veronika Mocko na 178,178 km, která se umístila na 70. místě, když na závod přicestovala až ze Spojených Států, kde aktuálně žije a pracuje. Martina Němečková ve velmi náročném boji s nevolností nakonec vybojovala 85. místo výkonem 150,175 km.
Mistry světa se stal Němec Florian Reus za 263,899 km a Američanka Katalyn Nagy se vzdáleností 244,495 km. Vynikající výkon zaběhl Slovák Ivan Mačaj, který se umístil na 4. místě s výkonem 258,333 km.
Italská organizace především samotného závodu podle slov našich účastníků poněkud skřípala a především v zásobení občerstvovacích stanic by se mohli pořadatelé přijít poučit například na 24 hodin do Kladna.