Belfast 24 h - výborné vystoupení našich ultramaratonců

belfast1Ve dnech 1.-2. července se uskutečnilo mistrovství světa v běhu na 24 hodin v severoirském Belfastu. Českou Republiku reprezentovala početná skupina celkem 6 mužů a 5 žen. Závod se běžel ve Victoria parku na okruhu dlouhém 1,652 metrů s převýšením přes 4 metry. Závodníkům přálo počasí, byla prakticky ideální teplota okolo 15 stupňů, jen v prvním dnu některé potrápily četné přeháňky.

Velmi nepříjemným faktem na závodu byla časomíra, která měla po 10 hodinách závodu problémy a některým závodníkům chyběla zaznamenaná kola. Situace byla tak vyhrocená, že časoměřiči obcházely stany s podporou jednotlivých výprav a ptali se na správnost výsledků a chtěli vědět, jestli někdo kola závodníkům počítá ručně. Výsledky zatím nejsou oficiálně potvrzené a čeká se do pátku 7.7, kdy je termín na vznesení protestů ohledně počtu zaznamenaných kol. Dalším nepříjemným faktem byla občerstvovací stanice, která byla velmi omezeně zásobená a velké poděkování tak patří početnému českému supportu, který všem závodníkům velmi pomohl.belfast3

Nejlepším čechem byl Radek Brunner, který se velmi brzo na začátku závodu dostal do čela a vedl prakticky až do 18 hodiny závodu. Podle předběžných výsledků dokázal uběhnout úctyhodných 251,567 km a obsadil celkové třinácté místo. V kategorii to stačilo na skvělou třetí příčku. Ani ostatní závodníci se mezi nejlepšími světovými ultramaratonci neztratili a padlo i mnoho osobních rekordů. Martin Hokeš zdolal 243,623 km, Jaroslav Bohdal 225,732 km, Petr Válek 224,948 km. Závod se bohužel vůbec nevydařil Ondřeji Veličkovi a Pavlu Markovi, kteří předčasně závod ukončili.

belfast4Mezi ženami byla nejlepší Micheala Dimitriadu, která dokázala uběhnout 207,281 km a obsadila 37 pozici. Hranici 200 km překonala také Markéta Gruberová, která nakroužila 202,536 km a posunula si svůj osobní rekord. Veronice Mocko se také dařilo a v osobním rekordu uběhla 193,860 km. Tereza Gecová dokončila s 178,996 km a Karla Kent uběhla 154,512 km.

V týmech se podařilo obsadit mužům výbornou 7 příčku a ženy skončily na solidním 12 místě.