Gibraltar MS 100 km - výsledky

Letošní MS a ME na 100 km skončilo pro Českou výpravu úspěchem v rámci jejích možností a všichni běžci zaběhli na úrovni svého osobního maxima. Jejich výkony jsou o to cennější, že okruhová trať rozhodně nepatřila k těm lehčím. Na každém okruhu bylo stoupání okolo 40m, což při 19 kolech znamená už docela velkou zátěž. Počasí naštěstí přálo běhání a přes poledne teploty dosahovali maximálně 20°C a slunce se neukazovalo zrovna často. Za Česko běželo 6 atletů a výpravu doprovázel prezident ČAU Otto Seitl a Renata Žižlavská.

Pořadatelé dokázali zajistit přijatelné podmínky pro atlety asi 40 států a běžce umístili na atraktivním místě – zakotveném Cruiseru.

Daniel Orálek se držel špičky závodu až do krize na 65 km. Po desetikilometrové krizi se dostal zpět do tempa a nakonec v posledních dvanácti km ztratil šanci na umístění v závodě ME. Je to zatím jeho nejlepší výkon na MS vylepšený vítězstvím v kategorii 40 let WMA a časem jen o pár sekund horším OR.

Milan Adamec rozvrhl svoje tempo na výkon kolem 7:30, ale problémy na 75 km ubraly cenné minuty z jeho výkonu, který byl přesto osobním rekordem o celých 6 minut.

Jaroslav Bohdal na své premiéře na MS odvedl výkon, který se od něj očekával a zaběhl jen 9 minut za svým osobákem s Ostravského mistrovství republiky.

Ženské družstvo mělo poněkud menší ambice, ale zaběhlo výkony na hranici svých osobáků a současných možností. Umístění sice vypadá ve výsledkové listině nepříznivě, ale v úvahu je potřeba vzít, že vzdalo nebo v přísném limitu 11 hodin nedokončilo asi 30 závodnic.

Alena Žákovská na těžké trati odevzdala všechny svoje síly a doběhla hodně vyčerpaná jen 6 minut za osobním rekordem.

Martina Judová předvedl slušný výkon, který odpovídá její výkonnosti z posledních let.

Vilma Podmelová po standardně přepáleném začátku bojovala se svalovými problémy a s kopci na trati, aby na konec zvládla dokončit závod jen dvě minuty za osobákem. Výkon je to na hranici jejích možností hlavně vzhledem k řadě letošních zdravotních problémů.

 

Běžec

Čas

MS

ME

WMA

Daniel Orálek

6:58:26

11

7

1

Milan Adamec

7:49:20

44

34

 

Jaroslav Bohdal

8:14:53

62

49

 

Alena Žákovská

9:34:36

42

30

 

Martina Judová

9:55:17

44

32

 

Vilma Podmelová

10:21:09

45

33

 

Přestože pořadatelé letos oproti loňskému Světovému poháru na 50 km zlepšili úroveň tohoto mistrovství snad o více než 100%, tak se nevyhnuli některým problémům. Tím největším asi bylo špatné zajištění trasy závodu, kdy hned po startu došlo k oběhnutí dvou malých koleček místo jednoho a tím i k prodloužení trasy o 1,5 km. Pořadatelé to stihli vyřešit zkrácením jednoho z pětikilometrových kol, ale v průběhu závodu zde byla celá řada zmatků. Následkem této události a také vinou dalších problémů s časomírou došlo k velmi pozdnímu vydání výsledkových listin.

Výsledky: MS muži, MS Ženy, ME Muži, ME Ženy, WMA Muži

Statistika

  • Uživatelů 2
  • Články 197
  • Počet zobrazení článků 1060000