MČR 2011 na 100 km Plzeň - výsledky

Mistrovství České Republiky na 100 km bylo v letošním roce umístěno do Plzně a jarní termín byl zvolen s ohledem na zářijové MS na 100 km ve Winschotenu(NL).

Závodu se zúčastnil rekordní počet závodníků, kterých bylo na startu v 7:15 v ženské i mužské kategorii 37. V čele závodu mužů se od začátku prosazoval Daniel Orálek za kterým v mírném odstupu běžel Milan Adamec, Rudolf Cogan a Miroslav Kadlec. Orálek si podržel svůj náskok a zvítězil s náskokem, v osobním rekordu 6:54:50. Dramatičtější situace se rozvíjela na dalších místech, kde Adamec začal po 50km pociťovat problémy a Cogan, kterého doběhl Kadlec ho nakonec výrazně překonali. Souboj mezi Coganem a Kadlecem se rozhodl zhruba 10 km před cílem, Cogan získal rozhodující náskok, který postupně navyšoval až do svého finiše ve výborném čase 7:29:46. Kadlec si třetí pozici v pohodě podržel a ve dokončil svém novém vynikajícím osobáku 7:40:39. Adamec nakonec dokončil na 4. místě za 8:03:54. Na pátem místě skončil loňský mistr Jaroslav Bohdal v čase 8:31:45.

Závod žen měl na české poměry nejen výjimečně početného pole, ale hlavní ozdobou byly výkony prvních tří žen. Absolutorium zaslouží Michaela Dimitriadu, která vytvořila nový český rekord 7:56:55, překonala o 27 minut letitý výkon Vlasty Rulcové a jako první Češka běžela pod 8 hodin. Na druhém místě se umístila Petra Pastorová z oddílu MK Seitl ve třetím čase všech dob 8:41:59. Třetí v pořadí byla Iva Pachtová ze stejného oddílu, která zaběhla 9:09:34 což je čtvrtý historický čas v tabulkách. Výkony žen na druhém i třetím místě jsou o to cennější, že šlo o jejich první závod na 100 km.

Poděkování potom patří pořadateli SC Marathon Plzeň v čele s ředitelem závodu Vlastimilem Šroubkem za vytvoření výborných podmínek, na tomto zřejmě historicky nejúspěšnějším MČR na 100 km.