MČR 100 km – výsledky + skvělý Český rekord Radky Churáňové

MR100mkPlze195V Plzni se v sobotu 24.3. konalo mistrovství České republiky v silničním závodě na 100 km. Jednalo se už o 7. MČR pod organizací Sportovního klubu marathon Plzeň a vedením Vlasty Šroubka. Letošní závod příliš nevyšel favoritům v mužském závodě, ale jejich horší výkony naprosto zastínil nový Český rekord žen na 100 km v podání Radky Churáňové, pro kterou to byl první ultramaraton vůbec. Na své ultrapřípravě spolupracovala dalším vynikajícím ultraběžcem Radkem Brunnerem a její výkon 7:22:16 je vylepšení předchozího času Michaly Dimitriadu více než o půl hodiny. Tento čas je zároveň vstupenkou do absolutní světové špičky na 100 km a na MS nebo se za něj bere medaile a často i ta zlatá. Druhé místo mezi ženami získala v osobním rekordu a ve výborném čase 8:03:49 Tereza Zuzánková. Na třetím místě se umístila Kateřina Kašparová v čase 8:32:00.

Mezi muži bylo situace trochu napjatější, protože Radek Brunner spolu s Janem Ďukem se pokoušeli o výkon na hranici 6:40. Ostré tempo se nakonec nepovedlo udržet a v druhé půlce závodu za to zaplatili Radek ztrátou tempa a druhým místem na MČR v čase 7:35:28 a Jan Ďuk závod nedokončil. Vítězem se potom stal Štěpán Boháček s časem 7:29:31 a na třetím místě potom dokončil Marek Jirásek 7:43:57.