Další letošní ultra MČR odběhnuto v Lošticích

3V sobotu 13.5 se ultraběžci postavili na start Mistrovství republiky v ultratrailu, které bylo součástí již 5. ročníku závodu Borák. Borák se koná v Lošticích, které jsou všeobecně známé jako místo, kde se vyrábí Olomoucké tvarůžky. Také proto je jeden kulatý tvarůžek i součástí loga závodu a běžci vždy dostávají jako dárek i cenu nějaké vzorky na ochutnání. V kategorii žen získala titul Kateřina Kašparová ve výborném čase 7:43:27, když navíc běžela svůj první ultramaraton. Dámy na druhém a třetím místě doběhly v poměrně krátkém intervalu, když je od sebe dělilo pouhých 8 minut. Virtuální cílovou pásku protnula na 2. místě vítězka z roku 2015 Lenka Horáková v čase 9:18:00. Za ní doběhla stále skvělá veteránka Alena Žákovská v čase 9:26:33.

Mezi muži na prvních třech místech bylo o trochu více napětí a změn na trati v průběhu závodu. V prvních kolech se ustálilo pořadí Orálek – Vondrák – Velička, které se postupně měnilo. Napřed Velička předběhl Vondráka a v pátém kole lehce předběhl i dosud vedoucího Orálka, kterému poněkud došla energie. Již druhou letošní zlatou medaili s MČR si takto odvezl Ondřej Velička za čas 6:39:08. Na druhém místě finišoval Daniel Orálek s časem 6:52:33 a svou první mistrovskou medaili si odvezl Zbyněk Vondrák za čas 7:12:54.

IMG 5657Výkony běžců v závodě byly poznamenány bouřkou a silným deštěm, který se několikrát vrátil nad Loštice, aby závodníkům okořenil letošní Borák.

Poděkování patří všem pořadatelům vedeným Václavem Orálkem, když zvládly organizaci závodu na výbornou a ještě dokázali udržet příjemnou domáckou atmosféru. Letošní závod byl speciální i tím, že závod mohl přivítat návštěvu organizátoru 100 km závodu z Holandského Winschotenu, kteří zvou všechny zájemce na svůj slavný závod, který se letos běží 9. září.

Borák se samozřejmě počítal i do hodnocení letošního Ultracupu, kde aktuálně vedou běžci se třemi odběhnutými závody. Mezi ženami je to Alena Žákovská před Martinou Němečkovou a Renatou Horákovou. Kategorii mužů vede s náskokem Ondra Velička před Zbyňkem Vondrákem a Martinem Bilíkem.